Žákovský parlament

Slib člena žákovského parlamentu:

„ Slibuji na svou čest, že svůj úkol budu vykonávat v zájmu všech žáků, které zastupuji, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Žákovský parlament

Co je žákovský parlament?
  • Žákovský parlament je skupina volených žáků jedné školy
  • Je složen ze 2 zástupců 4. – 9. tříd
  • Zástupce do žák. parlamentu si volí každá třída sama
  • Parlament se schází pravidelně 1x měsíčně, popř. častěji.
  • Zástupci tříd sbírají od spolužáků, ale i od učitelů, informace o tom, co by mohli ve škole         zlepšit. Na schůzkách řeší, jakým způsobem těmto nápadům vyjít vstříc. Spolužáky ve         třídách pravidelně informují o své činnosti.
  • Ze schůzky je pořízen zápis, který je uveřejněn např. na nástěnce ve škole a na webových         stránkách školy.

Parlamenty se nejčastěji věnují činnostem, které:
  • proměňují fyzické prostředí školy a jejího okolí (výzdoba školy, vymalování chodby,
            pořízení různého vybavení, …)
  • zlepšují atmosféru ve škole (soutěže, pořádání akcí…)
  • rozvíjí vzdělání žáků (besedy se zajímavými lidmi, exkurze, pořádání výstav)
  • podporují charitu (nákup kompenzačních pomůcek pro spolužáka, psí útulek, spolupráce         s dětskými domovy)

Žákovský parlament:
  • podporuje informovanost napříč školou
  • zvyšuje zájem žáků o školní společenství
  • vede děti k odpovědnému přístupu ke svému životu i ke světu
  • pomáhá jim nabývat dovednosti, které jim umožní podílet se smysluplně na životě
            společnosti